سایت تخصصی آموزش و تدریس ریاضی

دوره ابتدایی

دوره ابتدایی، دوره‌ای طلایی برای آموزش و پرورش کودکان بشمار می‌رود. گام نخست آموزش علمی از این دوره شروع می‌شود و هدف اولیه آن فراهم کردن بسترهای لازم و قرار دادن فرصت‌های مناسب در اختیار دانش‌آموزان برای شکوفایی استعدادهای آنهاست. اهمیت این دوره بدان جهت است که می‌تواند نگرش نسبت به زندگی و محیط پیرامون فرد و در یک کلام آینده وی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، قدرت تفکر را بالا ببرد و اراده و اعتماد به نفس را در فرد شکل دهد. از اهداف کلی آموزش دوره ابتدایی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ آموزش دانش‌آموز در راستای توانمندی وی برای یک زندگی کامل متناسب با سن او و بروز توانایی‌های فردی
۲ قادر ساختن دانش‌آموز به توسعه روابط اجتماعی، همکاری و تعاون با دیگران و فعالیت در امور سازنده جامعه
۳ آماده ساختن دانش‌آموز برای ورود به زنجیره آموزش

برنامه آموزشی باید به گونه‌ای طراحی شود که باعث پرورش همه ابعاد شخصیتی دانش‌آموز در زندگی از جمله ابعاد روحی و روانی، اخلاقی و معنوی، احساسی، اداراک و شعور، اجتماعی و جسمی شود.

ریاضی یکی از مهمترین درس‌های دوره ابتدایی است که نقش به سزائی در شکوفایی ایده‌ها، خلاقیت‌ها و نبوغ دانش‌آموز دارد. امروزه کارهای متنوع و زیادی برای افزایش خلاقیت کودکان در سراسر دنیا بر پایه علم ریاضیات انجام می‌شود که از آن جمله می‌‌توان به بازی و ریاضی، بازی‌های فکری، طراحی فضاهای مجازی، طرح معما و … اشاره کرد. اگر از همان دوره ابتدایی درس ریاضی به درستی تدریس شود، بی‌شک می‌تواند به یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های زندگی فرد تبدیل می‌شود. ریاضی عرصه‌ای خواهد شد که فرد با طرح ایده‌های متفاوت به نمایش نبوغ خود می‌پردازد و همزمان استعدادهای خود را پرورش می‌دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی شمسی
آمار بازدید
  • 5
  • 827,784