سایت تخصصی آموزش و تدریس ریاضی

چگونه ریاضی را در زندگی روزمره بیاموزانیم؟

چه معلمان در مدرسه و چه والدین در خانه باید همیشه توجه داشته باشند که اگر بخواهند دانش‌آموزان با مهارت‌های اولیه و پایه ریاضیات مانند جمع، ضرب، تطابق اشکال هندسی، نمایش مختلف اعداد و … زودتر آشنا شوند و بر آنها مسلط شوند، باید همواره محیطی را فراهم کنند که در آن دانش‌آموز به فکر کردن تشویق شود و برای ایجاد فکری نو، که از خلاقیت او سرچشمه می‌گیرد، مورد حمایت قرار می‌گیرد. معلمان نه تنها در حین حل مسئله، که دانش‌آموز تمام حواس خود را بر روی مسئله متمرکز کرده است، بلکه در حین بازی و یا گذراندن اوقات فراغت نیز باید او را درگیر مسائل و مفاهیم ریاضی کنند. آنها می‌توانند با پرسیدن سوالاتی در مورد دسته‌بندی کردن اشیاء، تخمین زدن، توسیع مفاهیم و یا گسترش مفاهیمی که از قبل آموزش داده شده است به مفاهیم جدید ذهن دانش‌آموز را با مفاهیم ریاضی و مسائل روزمره گره بزنند.

در واقع، برای اینکه بتوانیم ریاضی را در زندگی روزمره به فرزندان خود بیاموزانیم بهتر است به ۷ استراتژی زیر توجه داشته باشیم:

۱- شمارش و تعداد اشیاء در زندگی روزمره: مثل بازی قایم باشک که از فرزند خود بخواهید هر دفعه از یک عدد متفاوت شروع به معکوش شمردن بکند. یا مثلا چند دقیقه دیگر به زمان نهار دارد.

۲- اعمال اصلی ریاضی که به صورت همیشگی از آنها استفاده می‌کنیم: جمع مقادیری پول، جمع زدن تعداد اقلام خریداری شده

۳- اندازه‌گیری اشیاء: اندازه‌گیری وزن آرد مورد نیاز برای پختن کیک، وزن اعضای خانواده

۴- تشخیص اشکال هندسی: مکعب مستطیل بودن تلویزیون، دایره بودن قابلمه

۵- الگوها: طرح و الگوهایی که در نقشه فرش خانه هست، تقارنی که در ویترین خانه چیده شده

۶- حل مسئله: شما نشسته‌اید و برای عده‌ای از بچه‌ها کتاب می‌خوانید در حالی که فاصله همه‌ی آنها از شما به یکسان نیست. از بچه‌ها بخواهید به گونه‌ای بنشینند که همه فاصله کمی با شما داشته باشند.

۷- دسته‌بندی کردن: موقع شستن میوه‌ها از بچه‌ها بخواهید آنها را دسته‌بندی کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی شمسی
آمار بازدید
  • 111
  • 827,890