سایت تخصصی آموزش و تدریس ریاضی

معرفی نمایه های معتبر برای مجلات علمی

.در این تایپیک، به معرفی چندین سایت و آدرس‌های مهم برای پیدا کردن درجه اعتبار مجلات مخصوصا مجلات ریاضی می‌پردازیم

 1. در آدرس زیر شما قادر خواهید بود بررسی کنید آیا مجله دارای نمایه ISI-WOS (یعنی مجلات ISI را که دارای ضریب تاثیر می‌باشند) هست یا نه؟

http://www.scijournal.org/

 1. در آدرس زیر شما قادر خواهید بود بررسی کنید آیا مجله دارای نمایه ISI-listed (یعنی مجلاتی که دارای نمایه ISI هست اما دارای ضریب تاثیر نمی‌باشد) هست یا نه؟

ابتدا وارد سایت زیر شوید:

http://ip-science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jloptions.cgi?PC=K

پس از ورود به این صفحه با چهار گزینه روبرو خواهید شد.

گزینه اول (search): با کلیک بر روی گزینه اول، می‌توانید با داشتن عنوان مجله یا شماره الکترونیکی آن یعنی ISSN تعیین کنید که این مجله ISI-listed   هست یا نه. من گزینه اول را اصلا به شما پیشنهاد نمی‌کنم. زیرا گزینه اول یک گزینه کلی است. بهتر است از آدرس زیر برای داخل لیست بودن یا نبودن مجله استفاده کرد. اگر از آدرس زیر استفاده کنید قطعا تفاوت را متوجه خواهید شد.

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

برای مثال در رشته ریاضی فقط حالت‌های زیر هستند که در غالب ISI-listed جای می‌گیرند.

 1. Emerging Sources Citation Index   (Web of Science)
 2. Science Citation Index®
 3. Science Citation Index Expanded™    (Web of Science)
 4. Social Sciences Citation Index®    (Web of Science)

 

گزینه دوم (View a list of all journals): در این حالت شما می‌توانید به طور آنلاین مجلات داخل لیست ISI را ببینید.

گزینه سوم (View a list of all journals covered in a specific category): در این حالت شما می‌توانید به طور آنلاین مجلات داخل لیست ISI را به تفکیک موضوع ببینید.

گزینه چهارم (View a list of all journal coverage changes): در این قسمت آخرین تغییرات یعنی وارد شدن یا خارج شدن یک مجله از لیست را می‌توانید ببینید.

 1. همچنین، از آدرس زیر می‌توانید فایل پی دی اف در مورد مجلات ISI-WOS و ISI-listed را دانلود کنید. این فایل معمولا معیار دانشگاهها و وزارت علوم می‌باشد.

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/publist_sciex.pdf

 1. از آدرس زیر می‌توانید مشخص کنید که یک مجله دارای نمایه Scopus هست یا نه؟

https://www.elsevier.com/solutions/scopus/content

 1. همچنین، در آدرس معتبر زیر که مربوط به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد می توانید فایل اکسل مربوط به مجلات ISI-WOS را همراه با ضریب تاثیر آنها دانلود نمایید. علاوه بر این، در آدرس زیر می‌توانید از آخرین تغییرات مربوط به مجلات نامعتبر که در سیاهه وزرات علوم قرار گرفته‌اند یا از سیاهه خارج شده‌اند اطلاع پیدا کنید. همچنین، آخرین وضعیت نشریات داخلی و نمایه‌های در نظر گرفته شده برای آنها توسط کمیته ارزیابی، به صورت فایل پی دی اف قابل دانلود می‌باشد.

http://www.msrt.ir/fa/rppc/pages/files/validpublications.aspx

 1. آخرین تغییرات در مورد مجلاتی که دارای نمایه ISC با ضریب تاثیر هستند یا از آن خارج شده‌اند نیز از دو آدرس زیر قابل مشاهده است.

mjl.isc.gov.ir/

www.isc.gov.ir/index_files/Page415.htm

 

 1. فقط مخصوص مجلات ریاضی: دو نمایه‌ بین المللی دیگر نیز برای مجلات رشته ریاضی وجود دارند که اعتبار آن مجله را نشان می‌دهند اما در دانشگاههای داخلی برای دفاعیه دکتری کافی نیستند و امتیازی برای ارتقا افراد ندارند.

http://www.ams.org/mathscinet/

https://zbmath.org/

متاسفانه در سال‌های اخیر به علت عدم آگاهی اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و بعضا برخی از اساتید، موسسات و افراد غیرمجاز اقدام به چاپ تراکت و تبلیغات در فضای مجازی و دانشگاهی در زمینه گرفتن پذیرش مقالات در مجلات معتبر با دریافت هزینه‌های هنگفت میلیونی در کوتاهترین زمان ممکن نموده‌اند که دروغی بیش نمی‌باشد. به همین خاطر و در راستای آگاهی سازی دانشجویان ارشد و دکتری متن بالا در مورد پیدا کردن نمایه یا همان ایندکس مجلات و اعتبار علمی آنها ارائه شده است. لذا پیشنهاد می‌گردد در صورتی که تصمیم به فرستادن مقالات و تولیدات علمی خود برای مجله خاصی دارید حتما با افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند مشورت نمایید و از مراجعه ناآگاهانه و قرار دادن مقالات خود در دست افراد ناشناس خودداری نمایید.

موفق باشید

ارسالی از دکتر قاسم سلیمانی راد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی شمسی
آمار بازدید
 • 111
 • 827,890